• دوه‌چی بازارچاسی

  دوه‌چی بازارچاسی

  عکس: سمیه فرضی

  «دوه چی بازارچاسی» یا «بازار شتربان»، بازارچه‌ای مسقف و آجری که پل ارتباطی محله شتربان و بازار بزرگ تبریز است. این بازار جزوی از عرصه بازار بزرگ تاریخی تبریز به عنوان میراث ثبت شده جهانی است و در شمال مهرانرود نزدیک بازار مسگران تبریز قرار دارد و توسط این رود از بازار تبریز جدا شده است. بازارچه دارای دو ورودی از طرف میدان کاه فروشان می‌باشد و در ابتدای یکی از این ورودی ها قرار داشته است. این بازار از شرق و جنوب شرقی به میدان صاحب‌الامر، از شمال به سامان میدانی (میدان کاه فروشان)، از جنوب به رودخانه مهران‌رود، از شمال‌غربی به کوچه خلفازاده و از غرب و جنوب غربی به کوچه مولوی و کدخداباشی منتهی شده است.

 • ترافیک خیابان خیام

  ترافیک خیابان خیام

  عکس : علی بابایی

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز خبر داده که برای کاهش حجم ترافیک خیابان خیام، طرح یک‌طرفه‌شدن آن به شورای ترافیک استان ارائه شده و پس از تصویب اجرایی می‌شود.

 • بازدید مسئولان از ایستگاه قطار در حال احداث خاوران

  بازدید مسئولان از ایستگاه قطار در حال احداث خاوران

  عکس: علی بابایی

  شهردار تبریز امروز به همراه معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی و رئیس شورا و اعضای کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تبریز از ایستگاه قطار در حال احداث شهرک خاوران بازدید کرد.

 • جلسه سامانه شفافیت

  جلسه سامانه شفافیت

  عکس: سمیه فرضی

  جلسه هماهنگی به منظور تکمیل سامانه شفافیت امروز با حضور اعضای کمیسیون نظارت، تحقیق و ارزیابی شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری تبریز برگزار شد.

 • پارک باغشمال، قلب سبز تبریز می‌شود

  پارک باغشمال، قلب سبز تبریز می‌شود

  عکس: سمیه فرضی

  عملیات احداث و آماده سازی پروژه پارک باغشمال تبریز توسط عوامل شهرداری منطقه ۳ تبریز تداوم دارد.

 • پیاده راه های تبریز

  پیاده راه های تبریز

  عکس: سمیه فرضی

  شهرداری تبریز در سه سال اخیر با احداث چهار پیاده راه، چهار قدم دیگر تبریز را به شهر انسان محور نزدیک تر کرده است.

 • فضاسازی شهر به مناسبت ایام فاطمیه

  فضاسازی شهر به مناسبت ایام فاطمیه

  عکس: سمیه فرضی

  اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تبریز به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه (س) فضاسازی گسترده ای در سطح شهر انجام داده است.

 • بازدید شهردار و اعضای کمیسیون عمران شورای شهر تبریز از پروژه های منطقه ۳

  بازدید شهردار و اعضای کمیسیون عمران شورای شهر تبریز از پروژه های منطقه ۳

  عکس : محمد باقری نیا

  شهردار تبریز در ادامه بازدیدهای دوره ای خود، امروز به همراه اعضای کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر، از پروژه های در حال اجرای شهرداری منطقه ۳ از جمله پارک باغشمال، تقاطع های غیرهمسطح شهدای ارتش و کمربندی میانی و نیز پارک سفیر امید بازدید کرد.

 • مرمت عمارت ساعت

  مرمت عمارت ساعت

  عکس: سمیه فرضی

  مرمت و ساماندهی دیوارهای محوطه عمارت ساعت تبریز به منظور ایمن سازی این بنای تاریخی ، توسط شهرداری منطقه ۸ تبریز در حال انجام است.

 • دیوارهای شهر (۲)

  دیوارهای شهر (۲)

  عکس: سمیه فرضی

  دیوارنگاری، تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، نشانه‌ها، نمادها و المان‌های خاص شهر به وسیله هنر نقاشی یا گرافیک بر دیوارها یا اماکن عمومی است که طی پروژه‌های بسیاری توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز برای جلوه بخشیدن به اماکن عمومی شهر اجرا می‌شود. دیوارنگاری به عنوان هنری عمومی و مردمی دارای جایگاهی ارزشمند در زیبایی بصری شهر است. این هنر با اهداف گوناگون زیباسازی، فرهنگی، اجتماعی و... اجرا شده و تاثیر بارزی در پویا سازی فضاهای شهری دارد و با زیباسازی و ایجاد نظم در فضاهای شهری فضایی دلنشین برای مردم شهر فراهم می کند.

 • عملیات‌های کفسازی، درپوش‌گذاری و پی‌کنی در پارک سفیرامید

  عملیات‌های کفسازی، درپوش‌گذاری و پی‌کنی در پارک سفیرامید

  عکس:بهرام تندران

  شهردار منطقه ۳ تبریز از اجرای عملیات های عمرانی کفسازی مسیر پیاده رو ضلع غربی، در پوش گذاری روی دیوارهای سنگی زمین بازی کودکان و پی کنی محل دیوار های پیش ساخته ضلع شرقی پارک در حال احداث سفیر امید خبر داد.

 • عملیات عمرانی پارک سفیر امید

  عملیات عمرانی پارک سفیر امید

  عکس : علی بابایی

  احداث پارک ۱۰ هزار مترمربعی سفیر امید در شهرک طالقانی از اول امسال توسط شهرداری منطقه 3 پس از خاکبرداری آغاز شده وعملیات های متعدد عمرانی از جمله اجرای دیوارهای سنگی در اضلاع پارک، اجرای دیوار سنگی زمین بازی کودکان و زمین ورزشی والیبال و بسکتبال، اجرای آب نما، احداث محل مخازن تامین آب جهت آبیاری پارک، با سنگ های لاشه اسپراخون اجرا شده است.

 • بازگشایی مجموعه ائل گولی

  بازگشایی مجموعه ائل گولی

  عکس: سمیه فرضی

  با زرد شدن وضعیت کرونا در شهر تبریز، مجموعه ائل گولی بازگشایی شد.

 • بازدید استاندار و شهردار از بیمارستان کودکان مردانی آذر

  بازدید استاندار و شهردار از بیمارستان کودکان مردانی آذر

  عکس : علی بابایی

  استاندار آذربایجان شرقی و شهردار کلانشهر تبریز و هیئت همراه از بیمارستان کودکان در حال احداث مردانی آذر واقع در شهرک خاوران بازدید کردند .

 • مناظری زمستانی از پارک های شهرداری منطقه ۴ تبریز

  مناظری زمستانی از پارک های شهرداری منطقه ۴ تبریز

  عکس : فرامرز فرج زاده

  بعد از بارش برف سنگین در اولین ماه فصل زمستان پارک های شهرداری منطقه چهار تبریز جلوه خاصی به خود گرفته است .

 • معماری ایرانی-اسلامی بازار تاریخی تبریز

  معماری ایرانی-اسلامی بازار تاریخی تبریز

  عکس: سمیه فرضی

  بازار تبریز با ویژگی های معماری، وجود راسته ها، سراها و تیمچه های فراوان، بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان است. راسته های اصلی توسط راسته های فرعی و کوتاه تر به هم اتصال می یابند؛ به گونه ای که در این بازار بیش از ۲۰ راسته وجود دارد. علاوه بر آن در فضای میان راسته های اصلی و فرعی ۳۵ سرا، ۲۵ تیمچه، ۱۱ دالان و حدود ۵۵۰۰ حجره قرار دارد. ضمن آن که هم اینک، حدود چهل صنف گوناگون درون این بازار به فعالیت مشغول اند. به غیر از فضاهای اقتصادی، فضاهایی با عملکردهای دیگر نیز قابل مشاهده است. برای مثال جز مسجد جامع، ۱۹ مسجد دیگر و ۹ مدرسه دینی در پهنه این بازار وجود دارد. عرض بازارها بین چهار تا پنج متر و بلندی آن ها پنج تا شش متر است که در مقایسه با سقف بازارهای نواحی مرکزی و گرمسیر بسیار کوتاه تر است. این سازه ی آجری بی همتا، بزرگ ترین بازار سرپوشیده ی جهان و زیبا ترین و یکپارچه ترین بازار ایران به شمار می رود.