چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
کد خبر70400

تخریب ساختمان‌های قدیمی اضافه در مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال

ساختمان‌های قدیمی مازاد بر استفاده در حال تخریب است

در ادامه اجرای عملیات های عمرانی مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال، مطابق مطالعات و طرح نهایی، ساختمان های قدیمی مازاد بر استفاده توسط شهرداری منطقه ۳ در حال تخریب است.

به گزارش شهریار، داوود طالب­ نژاد شهردار منطقه ۳ تبریز خبر از اجرای عملیات تخریب ساختمان‌های قدیمی موجود در مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال، مطابق مطالعات و طرح تهیه شده داد و گفت: مقرر شد ۱۰ ساختمان قدیمی از ساختمان‌های موجود در مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال تخریب شود.

طالب­ نژاد افزود: از این ۱۰ ساختمان معین شده برای تخریب، اولین ساختمان، ساختمان واقع در ضلع شمالی مجموعه در مسیر احداث خیابان راستگرد، در ماه گذشته تخریب شده بود.

شهردار منطقه ۳ در توضیح عملیات تخریب سایرساختمان قدیمی مطابق طرح تهیه شده نیز گفت: ۹ ساختمان مازاد بر اساس طرح، بعد از طی تشریفات قانونی جهت تخریب به پیمانکار واگذار شده که تا به امروز ۴ ساختمان تخریب شده و ۵ ساختمان قدیمی مازاد دیگر نیز توسط پیمانکار مربوطه در حال حاضر تخریب می باشد.

وی در خصوص اجرای تاسیسات زیرساختی مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال نیز خبر از اتمام اجرای عملیات حفاری و لوله ­گذاری های شبکه فاضلاب و اتصال آن به شبکه فاضلاب شهری شهر تبریز داد و یادآور شد: لوله­گذاری تامین آب خام جهت آبیاری فضاهای سبز نیز اجرا شده و همچنین عملیات حفاری برای آب شرب خاتمه یافته و در حال حاضر لوله­ گذاری آب شرب با لوله های پلی ­اتیلن ۱۱ سانتی­متری انجام می شود.

طالب­ نژاد، عملیات عمرانی دیگر در حال اجرا این مجموعه را، کابل­ کشی برق مورد نیاز مجموعه و عملیات احداث عمارت کلاه فرنگی به عنوان نمادی از باغ باغشمال قدیمی در مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال دانست و گفت: برای اجرای این نماد تاریخی نیز در زمینی به مساحت ۱۱۰۰ مترمربع، ۱۴۰۰ مترمکعب خاکبرداری انجام گرفته که بعد از انجام آرماتوربندی، پی و ساختمان این بنا احداث خواهد شد.

شهردار منطقه در خصوص روند اجرای عملیات های متعدد عمرانی در مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال به هم‌زمانی چندین پروژه اشاره کرد و گفت: مابقی ساختمان های موجود نیز تعیین کاربری شده و بزودی ترمیم و بازسازی خواهد شد.

وی در تشریح مرمت ۹ ساختمان موجود افزود: مناقصه در مورد تعیین پیمانکار مرمت و بازسازی ساختمان‌ها برگزار و پیمانکاران مشخص شده است که به زودی عقد قرارداد شده و نسبت به ترمیم آنها (باغ کتاب کودک، باغ کتاب نوجوان، باغ کتاب بزرگسال، موزه صدا و موسیقی، تماشاخانه، آمفی تئاتر، نگارخانه، صنایع دستی و همچنین کارخانه نوآوری) اقدام خواهد شد.

طالب­ نژاد یادآور شد: مبلمان شهری مجموعه تاریخی فرهنگی باغشمال از جمله کف سازی، جدول­ گذاری و احداث پیاده ­روها نیز بعد از اتمام عملیات­ های عمرانی حال حاضر، انجام خواهد گرفت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 3 =