سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
کد خبر64020

از کاهش ترافیک تا زیباسازی شهری؛
یک تیر و چندنشان در پروژه مسیرگشایی عطار نیشابوری

خیابان عطار نیشابوری

پروژه مسیرگشایی خیابان عطار نیشابوری با هدف روان سازی تردد عمومی شهروندان و کاهش بار ترافیکی موجود در این مسیر افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش شهریار، مسیرگشایی خیابان عطار نیشابوری نه تنها یکی از مهمترین مسیرهای تردد شهروندان تبریزی به شمار می رود، بلکه به سبب وجود دو بیمارستان مهم امام رضا(ع) و شهید مدنی که قطب درمانی شمالغرب محسوب می شوند، پروژه ای حائز اهمیت است.

این خیابان از ابتدای گلگشت آغاز شده و تا پل پیشقدم کمربندی میانی امتداد دارد و از ۴۰ سال پیش در طرح تفصیلی شهر تبریز مشخص شده بود که در نهایت با اعتباری بالغ بر ۳۱ میلیارد تومان تملک و بازگشایی شد.

با اجرای مسیرگشائی در این نقطه از شهر، ترافیکی که در اثر مراجعه متعدد شهروندان به مرکز درمانی شیخ الرئیس و بیمارستان‌های امام رضا (ع) و شهید مدنی (ره) شکل می‌گرفت تا اندازه زیادی رفع خواهد شد.

نکته قابل توجه در این مسیرگشایی این بود که اجازه تجاری سازی و صدور پروانه در بدنه این خیابان صادر نشد. این در حالی است که درآمدی که شهرداری تبریز از این تجاری سازی‌ها می‌توانست کسب کند، بیش از ۱۰۰ میلیاردتومان براورد شده بود که شهرداری در جهت تامین رفاه شهروندان از این مبلغ چشم پوشی کرد.

شهردار منطقه ۲ تبریز با اشاره به جزئیات اجرای این پروژه می‌گوید: طرح مسیرگشایی خیابان عطار نیشابوری به طور مداوم در کمیته‌های فنی، کمیته های کارشناسی، شوراهای ترافیک و... مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت در ردیف بودجه سال ۹۸ تحقق یافت.

باقر خوشنواز از تعریض خیابان‌ها به عنوان راه حلی برای کنترل میزان ترافیک نام برده و اضافه می‌کند: طرح تعریض خیابان عطار نیشابوری براساس نیاز سنجی و اولویت بندی کارشناسان حوزه های مختلف ترافیکی و شهرسازی و در راستای بهسازی معابر، روان سازی تردد عمومی شهروندان و کاهش بار ترافیکی انجام یافته است. بدین ترتیب رفت و آمد شهروندان ساکن در این مسیر و تردد وسایل نقلیه عمومی از مسیرهای کمربندی میانی و گلگشت سهل تر انجام می گیرد.

او همچنین یادآوری می کند: البته تعریض خیابان ها تنها راه حل کنترل مشکل ترافیک نیست و با استفاده از راه حل های کنترلی همچون اجرای قوانین سختگیرانه و مقررات کنترلی خودروها می توان از میزان این معضل کاهش داد.

از دیگر ویژگی‌های این پروژه می‌توان به تعبیه دیواری جهت زیبایی منظر این مسیر و همچنین اختصاص یک خط ویژه برای آمبولانس و اتوبوس اشاره کرد. بدین معنی که خودروهای دیگر نباید در این خط ویژه توقف کنند و دسترسی به مراکز درمانی و بهداشتی به راحتی میسر می‌شود.

با توجه به قرار گرفتن این خیابان در مسیر مراکز درمانی مهم کلانشهر تبریز، اجرای آن می تواند در روان شدن ترافیک به ویژه برای خودروهای امدادی و درمانی حائز اهمیت باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 3 =