شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
کد خبر62947

معرفی شهروند نمونه فضای سبز
یک عصر بهاری همراه با شهروند خوش ذوق تبریزی/شهر سبز با شهروندانی مسئولیت پذیر محقق می‌شود

فضای سبز

وقتی از حفظ و توسعه فضای سبز و ضرورت آن حرف می‌زنیم، بیش از هر سازمان و مجموعه‌ای، حضور و همراهی شهروندان خوش ذوق در تحقق اهداف زیست محیطی اهمیت دارد.

شهریار تبریز/ سحر فکردار: هر چند امسال توسط شورای شهر تبریز به عنوان سال فضای سبز تبریز نامگذاری شده و کاشت یک میلیون اصله نهال در نقاط مختلف شهر هدفگذاری مهم مدیریت شهری برای سال ۹۹ رقم خورده، ولی نمی توان برای تحقق شهری سبز تنها به همتی یکسویه امیدوار بود.

هر چند تصمیم گیری های کلان و برنامه ریزی های مدونی همچون تملک و حفظ باغات باقی مانده سطح شهر، درختکاری های گسترده و... اراده ای مدیریتی می طلبد، ولی شهروندان هم می توانند با نهال کاری و گلکاری در محلات و محدوده خانه خود، در تحقق این امر سهیم باشند.

از گلکاری درب خانه تا زیباسازی بالکن آپارتمان ها با استفاده از گلدان های گل می تواند پیشنهادهایی برای همراهی شهروندان در این اقدام باشد که اندکی ذوق می طلبد و کمی هم مسئولیت پذیری.

تقی سعادت‌پور شهروند خوش ذوق تبریزی یکی از همین شهروندان آگاه و مسئولیت پذیر است که برای آبادی خانه و محله خود منتظر هیچ معجزه‌ای نمانده و خود برای نقش بستن این هدف دست بکار شده است.

سعادت‌پور که چند سال پیش عنوان برگزیده جشنواره شهروند نمونه فضای سبز را به خود اختصاص داده بود، این روزها همچنان با علاقه و پشتکار تلاش می‌کند برای اتفاقی سبز در زندگی خود.

او با اشاره به ریشه علاقه خود به فضای سبز و محیط زیست می‌گوید: شاید این علاقه در خانواده ما موروثی باشد چرا که پدرم هم از گذشته‌های دور کوهنورد و اهل طبیعت بود. از همان روزهای کودکی زندگی در چنین خانواده خوش ذوقی ناخودآگاه مرا با سیر محیط زیست همراه کرد.

سعادت‌پور ادامه می‌دهد: بعدها سعی کردم همیشه این ویژگی را در خانه، محله و تمامی محل‌های کاری خودم هم ترویج و ادامه دهم. یعنی تنها به چهاردیواری خانه خود اکتفا نکرده‌ام و تلاش داشته‌ام از هر فرصتی برای همراه ساختن سایرین هم استفاده کنم.

این شهروند نمونه تبریزی تصریح می کند: در حال حاضر ۳۰۰ گلدان از انواع گلهای آپارتمانی در گوشه گوشه خانه ام زندگی می‌کنند و محیط زندگی ما را رنگی صمیمی بخشیده‌اند.

او اضافه می‌کند: روزانه حدود دو ساعت برای رسیدگی به گل و گیاهانم زمان سپری می‌کنم و نکته مهم‌تر اینکه برای آبیاری گلها به جای استفاده از آب آشامیدنی خانه از آب آبیاری موجود در محله استفاده می‌کنم.

ولی همان‌طور که اشاره شد تلاش‌های این شهروند دوستدار محیط زیست تنها در چهاردیواری خانه خود منتهی نشده و در ابعاد گسترده‌تری توسعه یافته است.

سعادت‌پور به سبب تلاش های متعدد خود حالا رئیس شورای محله کشاورز تبریز است و فضای محله را هم به سان خانه‌ای بزرگتر با ترکیبی از گلها و گیاهان مختلف آذین‌بندی کرده است. بله! هنوز هم انسان‌های مسئولیت پذیری زیر آسمان این شهر زندگی می‌کنند که در قبال اطراف و اطرافیان خود با بی‌تفاوتی شانه بالا ننداخته و برعکس، سعی در ایجاد محیطی مهربانانه تر برای زندگی‌ای سالم و جمعی دارند.

شهروند نمونه فضای سبز تبریز می‌گوید: من سالها در مدارس تبریز معلم بوده‌ام و به سبب شغلم همیشه سعی کرده‌ام در این جایگاه دانش‌آموزان را با اهمیت محیط زیست آشنا کنم که در سایه این آشنایی در مدارس موفق به ایجاد فضای سبز و باغچه‌های سبز شده‌ایم.

او ادامه می‌دهد: همچنین سالهای سال در تیم‌های پایه و مدرسه فوتبال تیم تراکتورسازی به عنوان مربی فعالیت داشته و دارم که حتی در این فضا نیز همواره در کنار رشته و حرفه اصلی سعی در ترویج فرهنگ دوستی با محیط زیست و اهمیت ایجاد فضای سبز داشته‌ام.

سعادت‌پور که عنوان محیط‌بان افتخاری سازمان محیط زیست را به خود اختصاص داده، معتقد است امروز با رشد جمعیت و در اثر آن رشد شهر و شهرنشینی نمی‌توان بی‌تفاوت نشست و منتظر ماند تا نهادهای متولی برای تحقق مولفه‌های زیست محیطی دست بکار شوند بلکه باید همه با هم همراه با آگاهی و مسئولیت‌پذیری برای زیبایی خانه و محله تلاش کنیم چرا که سرنوشت انسانها تنها به دست خود آنها شکل می‌گیرد.

او همچنین یادآوری می‌کند که طی ۱۵ سال گذشته تعداد سه هزار اصله درخت در کوهها و تفرجگاه عون بن علی کاشته است.

حالا به لطف حضور این شهروند خوش ذوق در کنار خانه و محله،گوشه ای از شهر هم صفایی دو چندان پیدا کرده است. فارغ از تمام نیازهای فردی و مشکلات شخصی، ما چاره ای جز تلاش برای ساختن جامعه با رویکردها و رفتارهایی که منفعت عمومی را هم در پی داشته باشند نداریم. منفعتی که بازخورد آن به طور محسوس در آینده ای نه چندان دور در زندگی خودمان نیز نمود پیدا می کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 2 =