شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
کد خبر60073

گزارش شهریار به بهانه روز زن؛
زنان و دستانی که می‌آفرینند/ تلاش شهرداری برای توانمندسازی

زنان سرپرست

این روزها که چرخ زندگی به سختی می‌چرخد و انگار با هیچ روغن کاری و ترمیمی هم اندکی از این سختی کم نمی شود، تنها یک نفر نان آور خانه نیست و زنها هم وارد بازار کار شده‌اند.

شهریار تبریز / سحر فکردار: هر چند عرف و سنت در جامعه ایرانی مرد را نان آور خانه تعریف می کند؛ ولی با دگرگونی مفاهیم جامعه شناسی و تغییر شرایط، زنان نیز در کنار حفظ استقلال و موجودیتی محرک در چرخه اقتصادی، در دهه‌های اخیر فراتر از دیواره های خانه در امر تولید و کارآفرینی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

با وجود بازار کار نابرابر و بافت سنتی جامعه که هنوز هم سبب شده زنان از دستمزدهای نابرابر و اشتغال در حرفه های غیر مولد رنج بکشند، آنها پا پس نکشیده‌اند و خود بازارکار شخصی و تولیدات خود را عرضه می‌کنند.

کارشناسان حوزه اقتصاد معتقدند زنان با آموزش و توانمندسازی می‌توانند حرف تازه و تولید اختصاصی خود را به جامعه عرضه کنند و در نبرد نابرابر جامعه نقش خود را تثبیت کنند. اقدامی که تحقق آن نیازمند فعالیت هر چه بیشتر نهادها و دستگاههای مختلف اجرایی است.

شهرداری ها در سال های اخیر فارغ از نهادی خدماتی نقش بسزایی در عرصه های فرهنگی و اجتماعی داشته اند  که می توان از آنها به عنوان یکی از مهمترین نهادها در توانمند سازی زنان بخصوص زنان سرپرست خانوار نام برد.

مدیر امور بانوان شهرداری تبریز در این خصوص می گوید: طبق قوانین مصوب و شرح وظایف شهرداری، مدیریت شهری تکلیفِ حقوقی مستقیمی در خصوص توانمندسازی و حمایت از زنان سرپرست خانوار بر عهده ندارد و این مسئولیت بر عهده سازمان بهزیستی، کمیته امداد و و سایر سازمانهای ذیربط است.  

جمیله خبازیان ادامه می‌دهد: با این وجود مدیریت شهری از مسئولیت‌های اجتماعی و مدنی خود جهت حمایت از زنان سرپرست خانوار بهره گرفته و تلاش‌های زیادی جهت حمایت از این قشر آسیب پذیر انجام داده است.

از ایجاد «بازارچه‌های دائمی» تا «نمایشگاه‌های مشاغل خانگی»

او از ایجاد بازارچه دائمی بانوی مهر(بازارچه خود اشتغالی واقع در منطقه ۷ تبریز) و نمایشگاه‌هایی تحت عنوان «مشاغل خانگی» در فصول مختلف سال و مناسبت‌های مختلف، آموزش و مهارت آموزی رایگان در پارک‌های بانوان و فرهنگسراهای مناطق به عنوان بخشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای مدیریت شهری در حوزه بانوان سرپرست خانوار نام می‌برد.

خبازیان با تاکید بر اصل بیست و نهم قانون اساسی مبنی بر ایجاد شرایط مطلوب برای زنان سرپرست خانوار، می گوید: علاوه بر قانون اساسی کشور، در اسناد بالادستی از جمله در برنامه های پنج ساله توسعه  نیز به بحث توانمندسازی اقشار آسیب پذیر از جمله زنان سرپرست خانوار،   تهیه طرح جامع توانمندسازی برای این گروه و مواردی از این قبیل تاکید شده است.

مدیر امور بانوان شهرداری تبریز از «فشارهای اقتصادی» به عنوان مهم ترین مساله گریبانگیر این افراد نام برده و معتقد است: راهکار این موضوع تنها حمایت‌های مالی نیست. توجه مسئولین و همچنین مدیران شهری در جهت توانمندسازی و اعتماد سازی این قشر از شهروندان باید باشد و تلاش کنیم مشارکت زنان را به سمت تولید و کارآفرینی سوق دهیم.

کم توجهی به حوزه های اجتماعی در بودجه مصوب شهرداری تبریز در سال های گذشته شاید یکی از دلایل مغفول ماندن این رویکرد بوده است تا حمایت های انجام یافته از این زنان به طور چشمگیری نباشد. موضوعی که در بررسی بودجه ۹۹ و برنامه پنچ ۱۲ ساله شورا و شهرداری تبریز تاکید و توجه زیادی را در پی داشته است.

خبازیان در این خصوص می‌گوید: هر چند امروز به دلیل محدودیت‌های مالی حاکم بر شهرداری نمی‌توان انتظار زیادی در این زمینه داشت اما باید تا حد امکان حمایت و پشتیبانی از بانوان سرپرست خانوار و پیگیری مسائل شان به عنوان یکی از برنامه‌های مهمِ مدیریت شهری تعریف و ردیف هایی را در بودجه  به منظورِ اجرای برنامه های اقتصادی فرهنگی هنری و توانمندسازی  این قشر مدنظر قرار داد.

طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی، ۱۴ هزار زن سرپرست خانوار در استان زندگی می‌کنند. زنانی که هر یک هر روز با مشکلاتی متعدد در خانواده و جامعه روبرو هستند.

لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی برای شناسایی زنان بدسرپرست و سرپرست خانوار

مشاور شهردار تبریز در امور بانوان از لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی جهت شناسایی زنان بدسرپرست و سرپرست خانوار به عنوان نخستین مرحله در این حوزه اشاره کرده و می‌گوید: شهرداری می‌تواند در گام دوم با موسسات حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد که حمایت از این زنان را بر عهده دارند، ارتباط تنگاتنگی داشته باشد.

شبنم خداخواه می افزاید: پس از آن موضوع توانمندسازی این زنان بر اساس علاقمندی در حوزه‌های مختلف می تواند مطرح شود تا از نظر اقتصادی قدم‌هایی برداشته شود. برگزاری کلاس‌های توانمندسازی فکری روش‌های کارآفرینی از جمله اقداماتی است که زنان سرپرست خانوار یا بدسرپرست از آن طریق می‌توانند روی پای خود ایستاده و از لحاظ روحی توانمند شوند.

او با ذکر مثالی از شهرداری تهران جهت حمایت از این زنان توضیح می‌دهد: طرح «سراهای کوثر» در مناطق کم برخوردار تهران اجرا شده که بر اساس آن شهرداری تهران فضاهای مرده را با مبالغی اندک برای کارهای تولیدی مثل تولیدی لباس، عروسک سازی و... به بخش خصوصی اجاره داده است. در این مراکز فقط ۱۰ درصد از کارکنان شاغل در این مراکز را بخش خصوصی می تواند معرفی کند و ۹۰ درصد مابقی شامل زنان سرپرست خانوار هستند. این شرکت ها در ابتدا به زنان آموزش می‌دهند و سپس برای آنها اشتغال ایجاد می‌کنند و این زنان طبق قانون کار حقوق دریافت می کنند.

خدمات شهرداری‌ها محله محور شوند

خداخواه تصریح می‌کند: این اقدامات محقق نمی‌شود مگر اینکه خدمات شهرداری به شکلی محله محور شوند. سراهای محله فعال شده و چنین خدماتی ارائه شود.

مشاور شهردار تبریز در امور بانوان با تاکید بر دارا بودن چنین پتانسیلی در شهرداری تبریز می‌گوید: باید قبول کنیم در بخش فرهنگی و اجتماعی کم کاری هایی داشته ایم. با وجود دارا بودن امکانات و نقاط قوت در این حوزه ولی اراده ای برای چنین اقداماتی وجود ندارد. در حالی که می‌توانیم برای چنین طرح‌هایی از شهرداری تهران الگو برداری کنیم.

بیش از سه میلیون نفر زن سرپرست خانوار در کشور داریم؛ ٧١ درصد آنها زنانی هستند که همسرانشان فوت کرده اند و ١١ درصد نیز زنانی هستند که طلاق گرفته اند، بقیه هم شامل مواردی است که ازدواج نکرده اند، اما سرپرست خانواده شدن زنان هر علتی داشته باشد، چیزی از بار سنگین مدیریت فرزندان و خانواده توسط مادر نمی کاهد؛ بر این اساس اگر از طرف نهادهای مسئول فکری به حال این قشر نشود و دستگیری از زنان و مادران به موقع انجام نشود، مشکلات عمده ای را به خانواده ها و جامعه تحمیل می کند.

Image result for زنان سرپرست خانوار آذربایجان شرقی

در ایران هر سال ۶۰ هزار زن بی‌سرپرست می‌شوند. «بر اساس تحقیقات به عمل آمده به طور کلی از مجموع ۱۷ میلیون و ۳۵۳ هزار خانوار کشور، ۱۵ میلیون و ۷۱۲ هزار خانواده سرپرست مرد دارند و یک میلیون و ۶۴۰ هزار نفر زن سرپرست هستند، طی ۱۰ سال گذشته تعداد خانواده‌های زن سرپرست با رشد ۵۸ درصدی نسبت به رشد ۳۸درصدی خانواده‌های مرد سرپرست، افزایش بیشتری داشته است.

سهیلا صفری مدیر حوزه امور اجتماعی شهرداری تبریز از راه اندازی بازارچه دائمی به عنوان محلی برای عرضه محصولات این زنان به عنوان یکی از برنامه های مجموعه شهرداری تبریز اشاره می کند.

او ادامه می کند: ولی تا آن زمان فعلا امکانات خود را برای فروش دست سازه ها و تولیدات زنان سرپرست خانوار اختصاص داده ایم. همچنین هنرهای دستی مختلف نیز نیز در مراکز فرهنگی به صورت رایگان یا با مبلغی اندک برای زنان آموزش داده می شود.

«کاش دنیا دست زن‌ها بود، زن‌ها که زاییده‌اند یعنی خلق کرده‌اند و قدر مخلوق خودشان را می‌دانند. قدر تحمل و حوصله و یکنواختی و برای خود هیچ کاری نتوانستن را. شاید مردها چون هیچ وقت خالق نبوده‌اند، آنقدر خود را به آب و آتش می‌زنند تا چیزی بیافرینند. اگر دنیا دست زن‌ها بود، جنگ کجا بود؟ »*

*سیمین دانشور / سووشون

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =