چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵
کد خبر59171

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز؛
شهر تبریز در حوزه ساخت و سازهای غیرمجاز قابل قیاس با دیگر شهرها نیست

کمیسیون

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در مقیاس های کلان وضعیت شهر تبریز در حوزه ساخت و سازهای غیر مجاز قابل قیاس با دیگر شهر ها نیست.

به گزارش شهریار، فریدون بابایی اقدم با اشاره به مصوبات کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: بخشی از این مصوبات در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز تصویب شده و موجب شده تا در حوزه های خدمات شهری به مناطق دهگانه شهرداری تبریز تکالیفی ارائه شود.
او با اشاره به سفر اخیر برخی از اعضا شورای شهر تبریز به مشهد تصریح کرد: این سفر به منظور بازدید از وضعیت شهرسازی و پیشرفت پروژه های این شهر انجام شد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری گفت: طی این بازدید از مناطق حاشیه نشین این شهر نیز بازدیدهایی صورت گرفت که در مقایسه با شهر تبریز می توان ادعا کرد حاشیه نشینی در این شهر در واقع مفهومی ندارد.
بابایی اقدم با اشاره به اینکه مناطق حاشیه نشین در شهر تبریز با حجم بزرگی از هرج مرج شهرسازی  همراه است اظهار داشت: این هرج مرج در مناطق حاشیه نشنین شهر مشهد به چشم نمی آید و رعایت حق و حقوق شهروندان رعایت شده است.
او در ادامه گفت: موضوع سد معبر در شهر مشهد بخوبی کنترل شده این در حالیست که امروز در منطقه هشت شهرداری تبریز خیابان ها نیز به مکانی برای دستفروشی تبدیل شده است.
بابایی اقدم ادامه داد: قانون گریزی در شهرهای مختلف وجود دارد، اما وجود شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات در شهرسازی میتواند به راحتی میزان تخلفات را کنترل کند.
این عضو شورای اسلامی شهر تبریز ضمن قدردانی از همکاری سرپرست معاونت شورای حل اختلاف، معاون خدمات شهری شهردار تبریز و شهردار منطقه ۱۰ تبریز به جهت همکاری برای کنترل ساخت و سازهای غیر مجاز تاکید کرد: در راستای بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداریها به  اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر در محدوده ۴۸ هکتاری بافت حاشیه نشین با حضور استاندار آذربایجان شرقی ورود کرده و اقداماتی در این خصوص انجام خواهد شد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به نقش پررنگ استانداری در این خصوص اضافه کرد: شهرک جوانان که در گذشته از محدوده طرح جامع خارج شده بود امروز به واسطه پیگیرهای متعدد به این طرح اضافه شده و این منطقه میتواند محل مناسبی برای اسکان حاشیه نشنیان باشد.
او با اشاره به اینکه باید معاونتی برای اجرای این امر تعریف شود ادامه داد: معاونتی که بصورت اختصاصی وظیفه ی اصلی خود را مرتبط با این مورد قرار دهد.
در ادامه معاون خدمات شهری شهردار تبریز ضمن ارائه گزارشی در خصوص فعالیت های این معاونت در زمینه ساخت و سازهای غیر مجاز  گفت: معاونت خدمات شهری تنها در بخشی از قسمتها قدرت اعمال قانون را دارد.
محمدرضا قربانیان با پیشنهاد تعیین پلیس ویژه شهرداری گفت: برای جلوگیری از تخلفات نیازمند حضور  افرادی هستیم که با این عنوان قوانین و ضوابط قضایی پلیس ویژه شهرداری را اجرا کنند.
او اضافه کرد: شهرداران مناطق امروز درگیر مسائل مالی و پرداخت به موقع حقوق کارکنان خود هستند و متاسفانه پرونده های مرتبط با حکم تخریب بدون اقدام باقی مانده است.
قربانیان به اشاره به فعالیت کمیسیون های ماده صد ادامه داد: رعایت اجرای احکام ماده صد همراه با حضور مقام های قضایی و کلانتری محل  باید مراعات شود.
معاون دادستان آذربایجان شرقی همچنین گفت: شهر را برای خودمان بسازیم و با این شرط از تخلف در ساخت و ساز خودداری کنیم.
فاضل نیا کسب درآمد از طریق ماده ۱۰۰ برای شهرداری های یکی از عوامل اصلی خلاف دانست و تاکید کرد: شهرداری باید تمام تلاش خود را برای جلویگیری از هرگونه اقدام برای ساخت و سازهای غیر مجاز انجام دهد.
 
در ادامه عملکرد معاونت های خدمات شهری مناطق یک، دو، سه، چهار و پنج در خصوص مصوبات کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تبریز مبنی بر قع بنا، کنترل ساخت و سازهای غیر مجاز و... مورد بررسی قرار گرفت.
جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری با موضوع بررسی ساخت و سازهای غیر مجاز با حضورمعاونین شهرداری های یک، دو، سه چهار و پنج برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 3 =