شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹
کد خبر59090

یادداشت؛
تبعات کاهش سهم شهرداری‌ها در بودجه دولت

بودجه

دولت با کاهش سهم شهرداری‌ها در بودجه سالانه کشور، اقتصاد شهرهای بزرگ را نشانه رفته که این امر می تواند تأثر مستقیم بر فعالیت‌های شهرداری و درآمد پایدار آنها بگذارد.

به گزارش شهریار نیوز، یکی دو سالی است که سهم شهرداری‌های کشور در بودجه عمومی کشور کاهش یافته است که این امر را می توان در لایحه بودجه ۹۹ نیز به وضوح دید. امری که مدیریت شهری تبریز نیز بر اصلاح آن و بازگشت بودجه شهرداری ها که صرفا در جهت خواسته های دولت هزینه می شود، تأکید داشت.

عمده تأکید دولت در سهم شهرداری ها از بودجه سالانه کشور، بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی است که بیشترین بخش بودجه شهری را به خود اختصاص می دهد. به عبارتی دیگر اقتصاد شهری وابسته این سیستم می باشد و در نبود آن، شهرداری ها مجبور به تراکم فروشی خواهند بود که در سالهای گذشته شاهد کسب درآمد ۳۰، ۴۰ درصدی شهرداری از محل تراکم فروشی بوده است؛ این کار در مدیریت شهری حاضر، تا حدود زیادی کاهش یافته است ولی نیازمند حمایت دولت و بازگشت سهم شهرداری‌ها از بودجه سالانه کشور است. با بازگشت این سهم، دست مدیریت شهری برای هزینه‌کرد در حوزه‌ای مختلف شهری، بخصوص حوزه‌هایی که مد نظر دولت است، باز خواهد بود.

آنچه که مسلم است صدای انتقاد شهرداران کل کشور به عنوان بخشی از خود دولت به گوش بالادستی‌ها نخواهد رسید و در این راه نیازمند همراهی نمایندگان مردم به عنوان نهاد نظارتی بیش از پیش مشهود است. نهادی که می تواند با ورود کارشناسانه و دریافت مشاوره از شهرداران کلانشهرهای کشور، همیار مدیریت شهری در بهبود خدمات رسانی به مردم باشند.

بی شک هزینه‌های جاری شهرداری از محل درآمدهای ثابت و صرفا در جهت خدمات شهری هزینه خواهد شد و اگر سهم شهرداری‌ها از بودجه سالانه کشور را به وضعیت عادی خود بازگردد، شاهد تراکم فروشی انبود در کلانشهرها و مراکز استانها نخواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 7 =