یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
کد خبر56335

ترجمه اختصاصی شهریارنیوز/
نوآوری در شهرها

نوآوری

نوآوری به عنوان عاملی تعیین کننده در موفقیت حرفه های مختلف، فقط به معنای داشتن ایده خوب نیست. بلکه عملیاتی کردن، تلاش برای رفع نواقص و بهبود احتمالی آنها نیز  بسیار مهم است.

شهریار تبریز/ آذر کریم زاده *: از طرفی، همگام با تغییرات بسیار سریع در عرصه های مختلف زندگی، به ویژه در زمینه فن آوری، تمام بخش های صنعتی، تجاری وخدماتی می توانند با افزودن بعضی تغییرات نوآورانه بر روی این فن آوری های جدید، از آنها استفاده بهتری انجام دهند.

در ذیل چندین نوآوری در فن آوری که می توانند در شهرهای آینده حاکم باشند ارائه شده است که هر کدام به نحوی بر بهبود کیفیت زندگی به خصوص در کلانشهرها تاثیرات بی بدیلی خواهند داشت:

 چراغ هایی برای صرفه جویی در زمان

در تلاش برای رفع مشکلات ترافیک شهر تورنتو، خانم سما التنتوی آزمایشی را انجام داد که به عنوان بخشی از تز دکتری اش در رشته مهندسی عمران برای دانشگاه تورنتو بود. او ۶۰ چراغ راهنمایی شهر تورنتو را به سیستمی به نام MARLIN-ATSC  (آموزش تقویت چندگانه برای شبکه یکپارچه کنترل کننده های سیگنال ترافیک تطبیقی) مجهز کرد. نتیجه این کار کاهش ۴۰ درصدی سرعت و کاهش ۲۶ درصدی زمان طی مسیر، در منطقه آزمایش بود.

چراغ های مورد نظر که مجهز به سنسورهای زمینی متصل به شبکه ای از اشتراک داده ها بودند، از یک مدیریت متمرکز ساده فراتر رفته و در حقیقت، برخلاف چراغ های معمولی راهنمایی و رانندگی که از مدیریت متمرکز بهره می گیرند، این سیستم در عملکرد خود از بزرگ ترین اصول نظریه بازی ها یا به طور دقیق تر از اصول تعادل نش (Nach) الهام گرفته است.

هدف یادگیری روش بهینه برای کاهش ترافیک و تطبیق زمان روشنایی چراغ با تراکم متغیر ترافیک در یک فضای معین است. در این صورت، چراغ ها دیگر تنها از تایمر یا فقط سنسورهای بصری پیروی نمی کنند، بلکه طبق گزارش های وب سایت UrbaNews (اخبار شهری)، این آزمایش راهی است برای تبدیل اشیاء ساده تنظیم ترافیک به ابزارهای مدیریتی که قادر به "هماهنگی و همکاری با یکدیگر" هستند.

بدیهی است که ما انتظار داریم ببینیم این سیستم می تواند خارج از زمینه توسعه خود و اولین آزمایشاتی که در تورنتو انجام شده نتیجه موفقی ارائه دهد. در هر صورت، موضوع قطعی این است که به لطف این مدل های هوشمند جدید، چراغ راهنمایی سه رنگ بتواند کارایی خود را تغییر داده و از یک وسیله ساده تنظیم ترافیک، به سمت یک ابزار واقعی مدیریت در خدمت به شهر و رانندگان آن عمل کند.

شیشه های هوشمند

به مناسبت افتتاح سالن وب ۱۳، تلویزیون فرانسه و انجمن Siradel (طراحی شبکه های رادیویی و محیط های سه بعدی) یک فیلم آموزشی در مورد کاربردهای آینده فناوری های دیجیتال در مناطق شهری تهیه کردند.

از جمله نوآورانه ترین آنها، شیشه های هوشمند بودند. در خانه ها، چنین پنجره هایی می توانند به عنوان صفحه نمایش متصل به اینترنت عمل کنند. سپس می توان از طریق آنها گرما و روشنایی را کنترل کرد، میزان آلودگی داخل و خارج خانه را اندازه گیری کرد یا فیلم را روی یک صفحه نمایش تماشا کرد.

مغازه ها هم از این تکنولوژی عقب نخواهند ماند، زیرا آنها نیز به پنجره های لمسی و متصل به اینترنت مجهز خواهند شد و امکان سفارش برای تحویل درب منزل یا مشاوره در مورد محصولات موجود در پیاده رو را خواهند داشت.

زیرزمینی که از سیل جلوگیری می کند

شهر توکیو برای محافظت از ساکنان خود در برابر سیل هایی که می تواند باعث ایجاد طوفان های سهمگین شوند، از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹ مجهز به تونل های عظیم زیرزمینی شده است.

بیش از ۶.۴ کیلومتر تونل های بسته شده ضد آب و سیلوهای غول پیکر مقاوم به فشار آب سهمگین در عمق بیش از ۵۰ متر نصب شده اند تا مقادیر عظیمی از آب را تا یک حوضچه غول پیکر که توسط ۵۹ ستون پشتیبانی می شود را به بیرون تخلیه کنند. این سیستم زیرزمینی - با نام مستعار- G-Cans - که نام دقیق آن "کانال تخلیه زیرزمینی به بیرون منطقه شهری " است - برای تخلیه سیلاب های چهار رودخانه ای که در نزدیکی شهر توکیو جاری بوده و تخلیه آن در رودخانه ادوگاوا هستند استفاده می شود.

حتی اگر چنین زیرساخت هایی گران تمام شوند (حدود ۳ میلیارد دلار برای هر سیستم زیرزمینی)، آنها راه حل هایی برای آینده هستند، هنگامی که می دانیم بیش از ۴۰٪ از جمعیت جهان در حال حاضر در مناطق ساحلی در معرض سیل زندگی می کنند.

پرداخت هزینه بلیط با بطری های پلاستیک

از اواخر سال ۲۰۱۲، در مترو پکن، امکان پرداخت بلیط مترو با بطری های پلاستیکی خالی وجود دارد. یک راه حل هوشمندانه در شهری که ۲۰ میلیون نفر در آن هر ساله حدود ۰۰۰ ۱۸ تن زباله تولید می کنند. با قیمت بلیط ۲ یوان، لازم است که بیست بطری خالی را در کمپرسور توزیع کننده برای درج حق بلیط خود قرار دهند.

شرکت پشتیبانی این پروژه قصد دارد ۳۰۰۰ دستگاه مشابه را در پکن، در مترو، در مدارس و مراکز خرید نصب کند. اگر استقبال عمومی در موفقیت این پروژه بالا باشد، این راه حل ممکن است در سایر کشورها، به ویژه در شهرهای بزرگ آسیا، که ساماندهی زباله ها مسئله مهمی است، نیز مورد نیاز باشد.

……………………………………

*مترجم

منبع : https://www.demainlaville.com/۵-innovations-qui-changent-nos-villes

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 5 =