یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
کد خبر55185

در بازدید مدیران اداره فنی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز عنوان شد؛
بررسی مسیرها و راه‌های احیای نهر شاهی/ توجه به اصلاح و استفاده بهینه از منابع آبی موجود

تبریز

مدیران و کارشناسان اداره فنی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری تبریز، راههای احیای نهرشاهی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش شهریار، در بازدیدی که با حضور مدیرآب سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی و مدیران و کارشناسان اداره فنی سازمان انجام شد، مسیر تاریخی نهر شاهی و راه های احیای آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

با توجه به نقش این نهر در تامین آب فضای سبز تفرجگاه ائل گلی و در راستای اصلاح و استفاده بهینه از منابع آبی موجود، برنامه ریزی های لازم برای احیای این مسیر در حال انجام است.

کوره‌ها و قنات‌های موجود در مسیر نهرشاهی، در جریان احداث بزرگراه نبی اکرم(ص) و شهرک های مسکونی تخریب شده بود که مقرر شد با اجرای این طرح دوباره احیا شود.

همچنین جلسه مشترکی با حضور مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری و شهردار منطقه ۹ تبریز برگزار و مقرر شد برای مطالعه جوانب مختلف این طرح، مطالعات آن به مشاور سپرده شود و پس از اتمام این مرحله، فاز اجرایی آن آغاز شد.

گفتنی است نهر شاهی (شاه ارخی) به طول ۲۳ کیلومتر، قدمتی چند صد ساله دارد و طی صد سال گذشته از آب آن برای تامین آب فضای سبز تفرجگاه ائل باغی و استخر ائل گلی استفاده می شد. 

وسعت استخر ائل گلی تبریز حدود پنج هکتار است و عمق آن در ضلع جنوب شرقی ۳ متر و در ضلع شمالی ۹ متر است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 6 =