سه‌شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
کد خبر54965

به بهانه برگزاری مراسم رونمایی با حضور وزیر آموزش و پرورش؛
کتب فرهنگ شهروندی؛ آغاز «قصه های خوب برای بچه های خوب»

آیین رونمایی از کتاب آموزش شهروندی

مجموعه ۲۶جلدی کتب فرهنگ شهروندی شهرداری تبریز برای کودکان و نوجوانان که برای اولین بار در ایران تالیف و رونمایی شده، اقدامی مثبت برای آموزش شهروندی به کودکان با ادبیات خودشان به شمار می آید.

شهریار تبریز/ بهنام عبداللهی: همه چیز از ریشه آغاز می شود؛ همه چیز یعنی تمام میوه های شیرین، یعنی تمام میوه های فاسد. به همین خاطر می گویند کودکی دوره حساس و شاید بسیار حساسی است.

تمام رفتارهای پسندیده و ناپسندی که این روزها در جامعه به چشم می خورد، حاصل تربیت صحیح و یا نادرست کودکان در گذشته است. اگر برخی از افراد به ایستادن در نوبت اعتقادی ندارند، اگر امروز برخی ها معقتدند می توانند هرکجا که دلشان خواست ماشین شان را پارک کنند و با پرداختن جریمه، عبور از چراغ قرمز هیچ اشکالی ندارد، باید علت این رفتارها را در کودکی آنان جست.

کشورهای توسعه یافته به اهمیت این موضوع پی برده اند. آنان می دانند هزینه برای آموزش کودکان، نوعی سرمایه گذاری بلندمدت است که از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی، بازگشت سرمایه را تضمین می کند.

این کتاب ها کودکان را حفظ می کنند

البته منظور از آموزش در جوامع توسعه یافته، کتاب های چندصد صفحه ای نیست که کودکان مجبور باشند آن ها را حفظ کنند. آن ها به آموزش ها و کتاب هایی روی آورده اند که کودکان را از آینده ای نامطلوب حفظ می کند و باز می دارد.

کتاب هایی کاملا کاربردی که بیش تر از فرمول های کم کاربرد، شیوه صحیح زندگی در شهر و روستا و نحوه معاشرت صحیح با افراد جامعه را به بچه ها یاد می دهند. طبیعی است که کودکان نیز با علاقه و اشتیاق بیش تری به مدرسه می روند.

شهرداری تبریز برای اولین بار در کشور مجموعه ۲۶جلدی کتب شهروندی را با همکاری خانه محیط زیست و توسعه پایدار تهیه و چاپ کرده است.

اولین صفحه آموزش شهروندی در مدارس در شهر اولین ها

برای اولین بار در ایران چنین مجموعه منسجم کتب آموزش شهروندی برای کودکان تالیف و رونمایی شداین مجموعه در ۲۶ جلد گردآوری و چاپ شده است که ۱۳ جلد ویژه دانش آموزان و ۱۳ جلد آن ویژه مربیان در محورهای مختلف شهروندی تدوین و تنظیم شده است.

 حقوق شهروندی، خدمات شهری و فضای سبز، توسعه پایدار و محیط زیست، معماری و شهرسازی، حمل و نقل و ترافیک، اوقات فراغت، ورزش، خلاقیت، پدافند غیرعامل و تکنیک های آموزشی از جمله موضوعات مورد بحث در این مجموعه است.

ایرج شهین باهر ، شهردار تبریز در این باره به خبرنگار شهریار می گوید: برای نخستین بار در کشور، مجموعه کتب فرهنگ شهروندی با حضور وزیر آموزش و پرورش و معاون وزیر کشور رسما رونمایی و طرح جامعه آموزش های شهروندی در مدارس تبریز کلید خواهد خورد.

او می افزاید: مجموعه کتب فرهنگ شهروندی به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز و با مشارکت خانه محیط زیست و توسعه پایدار در تبریز با آخرین شیوه های آموزشی رایج در دنیا جهت ارائه در مدارس تهیه و تدوین شده است.

به گفته شهردار تبریز، کتب تدوین شده امسال در ۲هزار و ۲۴۹ مدرسه تبریز و ۱۳هزار کلاس درس توسط مربیان و معلمان آموزش دیده آموزش و پرورش و شهرداری تبریز به دانش آموزان ارائه خواهد شد.

ایرج شهین باهر همچنین می گوید: در همین راستا ۳۵۳هزار و ۷۰۰جلد کتب فرهنگ شهروندی شامل ۳۲۲هزار جلد کتاب آموزش شهروندی ویژه دانش آموزان کلیه مقاطع تحصیلی و ۳۲هزار جلد تسهیلگری ویژه معلمان و مربیان در نواحی ۵گانه آموزش و پرورش، تالیف و توزیع شده است.

او اضافه می کند: برای تدریس این کتب حدود ۱هزار و ۲۰نفر در مدارس از معلمان و مربیان مدارس ابتدایی و پیش دبستانی آموزش و پرورش و مربیان مراکز فرهنگی شهرداری آموزش دیده اند.

برای نخستین بار در ایران مجموعه مجموعه کتب آموزش شهروندی  توسط شهرداری تبریز در ۲۶ جلد گردآوری و چاپ شده است.

تب آموزش شهروندی شهرداری تبریز، الگویی برای سراسر کشور

این مجموعه در نمایشگاه بندرعباس به دلیل اینکه اولینی دیگر از شهر اولین ها بود توجه مدیران و مسئولان شهرهای مختلف را به خود جلب کرد.

مهدی جمالی نژاد، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در لوح یادبود این مجموعه نوشت: «به امید اینکه این مجموعه بتواند در زندگی مردم تبریز و ایران نقش موثر داشته باشد.»

حتی شهردار اصفهان هم گفت که باید از تجربه تبریز در تالیف کتاب آموزش شهروندی برای مدارس استفاده کنیم. قدرت الله نوروزی گفت:   «هر اقدامی که بتواند فرهنگ حقوق شهروندی را در بین دانش آموزان نهادینه کند می تواند به رعایت نظم و رعایت حق و حقوق دیگران ختم شود و از این حیث اقدام شهرداری تبریز قابل تقدیر است.»

آغاز قصه های خوب برای بچه های خوب 

او همچنین از شهرداری تبریز خواسته بود: «از این مجموعه برای شهرداری های دیگر ارسال کنند تا آن ها پس از بررسی های لازم این تجربه را در شهرهای خود نیز به اجرا در بیاورند.»

حالا برای اولین بار در کشور کتب آموزش شهروندی در تبریز به عنوان شهر پایلوت تدریس می شود و انتظار می رود در سال های آینده این کتب یا مشابه این ها در مدارس سراسر کشور تدریس شود.

مراسم رونمایی از کتب فرهنگ شهروندی روز چهارشنبه ساعت ۱۷:۳۰ در باشگاه فرهنگیان تبریز با حضور محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش و مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور برگزار می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 9 =