سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
کد خبر53038

نوروز ۹۸میهمان آذربایجان باشید «۱۰»
حیدرزاده؛ خانه ای با ارسی هایی روح بخش

خانه حیدرزاده

محله‌ مقصودیه از محله‌های قدیمی تبریز است و به‌راحتی می‌توانید با گشت و گذار در آن، خانه‌های تاریخی و زیبای بسیاری پیدا کنید که یکی از آن‌ها خانه‌ی حیدرزاده است.

خانه حیدرزاده در سمت جنوبی شهرداری تبریز قرار گرفته است و چندین خانه‌ تاریخی دیگر مانند خانه‌ سلماسی، خانه‌ بهنام، خانه‌ گنجه‌ای زاده و خانه‌ قدکی در اطراف آن قرار دارند.

در مورد تاریخ دقیق ساخت این بنا اطلاعات و اسنادی در دست نیست اما کارشناسان میراث فرهنگی بر اساس مطالعات میدانی ادعا می‌کنند که قدمت خانه به ۱۳۰ سال می‌رسد. گفته می‌شود «حاج حبیب لک» معمار این بنا بود و در نقشه‌ دارالسلطنه‌ تبریز این ساختمان به نام خانه‌ «حاج قلی خان سرتیپ» آورده شده است.

مساحت خانه ۹۰۰ متر مربع بوده و در دو طبقه ساخته شده است که ساختمان میان حیاط اندرونی و بیرونی قرار دارد.

تمامی پنجره‌ها چوبی و کنده‌کاری شده هستند و در قسمت بالایی، شیشه‌های رنگی دارند که به این خانه شادابی و سرزندگی می‌بخشد و یکی از ویژگی های منحصر به فرد این خانه همان ارسی های مشبک و رنگین آن است که مرمت آنها به تنهایی دو سال زمان برد.

خانه حیدرزاده مانند اکثر خانه‌های قاجار، در زیرزمین حوض‌خانه‌ای با یک حوض و فواره وجود دارد و دیوارها و طاق‌ها آجرکاری شده‌اند. قسمت‌های دیگر خانه توسط سالن به یکدیگر راه دارند و اتاق اصلی این خانه یا همان شاه‌نشین، زیباترین اتاق این عمارت است.

این خانه در سال ۱۳۷۸ در فهرست میراث ملی ایران با شماره ۲۵۲۴ به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۰ بازسازی شد و امروزه به‌عنوان مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری استان آذربایجان شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خانه حیدرزاده در ایام تعطیلات نوروز و فصل گردشگری تابستانی به مرکز اطلاع رسانی گردشگری اختصاص می یابد و برگزاری نمایشگاه های مختلف و عکاسی با لباس های محلی از جمله برنامه های این خانه در ایام گردشگری است.

در بدو ورود به محوطه این خانه تاریخی، معماری خاص و زیبایی ایوان و پنجره های رنگارنگ آن چشم هر بیننده ای را به سوی خود می کشد و ناخودآگاه انسان را به تحسین این زیبایی وا می دارد و خانه های شلوغ دوران گذشته را در ذهن بیننده تداعی می کند.

ستون های برافراشته در محوطه بیرونی و داخلی این خانه تاریخی که ریشه در دل خاک کهن شهر تبریز دارد و به پشت گرمی قهرمانان و تاریخ سازان این شهر قهرمان پرور، آن را در طول سالیان دراز در برابر حوادث روزگار و بالایای طبیعی پابرجا نگه داشته است.

حوض لاجوردی و نیلگون حیاط این خانه که با کبودی این روزهای آسمان تبریز در هم آمیخته، احساس آرامش خیال را برای مسافران نوروزی و ماهیان داخل آن تداعی کرده و به آنان ارمغان می دهد.

با نگاهی گذرا به هر گوشه خانه حیدرزاده، گردشگران و میهمانان نوروزی را مشاهده می کنی که دوربین و گوشی به دست در حال ثبت لحظات خوش عید خود و خانواده در کنار نقش و نگار و زیبایی های این خانه تاریخی هستند.

این گنجینه گرانبها با نمایی چشم نواز و ایوانی بزرگ با در و پنجره های چوبی اروسی، نرده های فلزی، گچ بری ها، شیشه های رنگی و آجرکاری ها و سرستون های زیبا تزئین شده است.

بخش زیرزمین این خانه تاریخی با طاق آجری منظم که روشنایی خود را از پنجره های رو به حیاط می گیرد، سرمایی دلنشین دارد و خنکی در تابستان گرم و حفاظت از مواد غذایی و خوراکی ها را در فصل گرم برای گردشگران و میهمانان نوروزی تداعی می کند.

آدرس بنا: تبریز، خیابان مقصودیه، سمت جنوبی عمارت شهرداری

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 16 =