دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
کد خبر51978

علی اکبر استاداسدی در گفتگو با شهریار:
ایران مقابل ژاپن پیروز می شود/ کی روش خسته شده و بعد از قهرمانی می رود

علی اکبر استاد اسدی

تیم ملی فوتبال کشورمان برای رسیدن به چهارمین فینال آسیایی خود، باید از سد ژاپن عبور کند؛ تیمی که با چهار عنوان قهرمانی رکورددار و پرافتخارترین تیم تاریخ این رقابت ها است و حالا کی روش این فرصت را پیش روی خود می بیند که با تیمی هماهنگ و یکدست متشکل از بازیکنان آماده به رکورد سامورایی ها حمله کرده و یوزهای ایرانی را به چهارمین جام قهرمانی آسیا نزدیک تر کند.

شهریار نیوز/ محمود نصیرپور: رقابت های فوتبال جام ملت های ۲۰۱۹ آسیا به روزهای پایانی خود نزدیک شده و تنها سه دیدار تا بسته شدن پرونده این دوره از رقابت ها باقی مانده است. هم اکنون چهار تیم ایران، ژاپن، قطر و امارات میزبان در مرحله نیمه نهایی حضور دارند و قرار است امروز و فردا، دو دیدار این مرحله برگزار و چهره فینالیست ها مشخص شود. تیم ملی کشورمان یکی از شانس های اصلی قهرمانی در این دوره از رقابت ها است و اغلب کارشناسان اعتقاد دارند که تیم ملی در بهترین شرایط خود قرار دارد و قهرمانی برای کی روش و شاگردانش دور از دسترس نیست.

ایران می تواند قهرمان شود

یکی از کارشناسان و مربیانی که اعتقاد دارد تیم ملی می تواند فاتح هفدهمین دوره جام ملت های آسیا شود، علی اکبر استاداسدی است. بازیکن محبوب دو دهه قبل تیم ملی که سابقه حضور در جام جهانی ۹۸ فرانسه و جام ملت های ۹۶ آسیا را در کارنامه دارد. استاداسدی هم اکنون کارمند شهرداری تبریز و مربی تیم فوتبال بزرگسالان شهرداری تبریز است که نظرات جالبی در خصوص بازی های اخیر تیم ملی و دیدار امروز برابر ژاپن دارد.

مربی تیم فوتبال شهرداری تبریز دیدار تیم ملی کشورمان برابر ژاپن در نیمه نهایی جام ملت های ۲۰۱۹ آسیا را سخت ارزیابی می کند اما در عین حال می گوید که شاگردان کی روش پیروز این بازی مهم خواهند بود.

او در گفتگو با خبرنگار شهریار با اشاره به بازی های درخشان تیم ملی در مسابقات جام ملت های ۲۰۱۹ آسیا، گفت: تیم ملی در جام ملت ها خیلی خوب نتیجه گرفته و این حاصل هشت سال کار مداوم کی روش در ایران است. کی روش یک مربی حرفه ای است که نقش زیادی در موفقیت های تیم ملی دارد و به نظر من اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، تیم ما پس از ۴۳ سال قهرمان آسیا می شود.

کی روش یک مهره چین حرفه ای است

استاد اسدی با اشاره به تغییرات پی در پی در ترکیب تیم ملی، عنوان کرد: کی روش بازیکنان ما و نوع فوتبال ما را بخوبی شناخته و بر اساس آن استراتژی های لازم را به کار می گیرد. قبل از بازی با چین، مارچلو لیپی گفته بود که از تیم ایران شناخت و آنالیز خوبی دارد که کی روش در پاسخ به لیپی با خنده گفته بود که من خودم نمی دانم چه ترکیبی برای بازی با چین به میدان می فرستم.

وی ادامه داد: این یک ویژگی خاص در تیم ملی ایران است که ۱۱ نفر هر بازی نسبت به بازی قبلی تغییر می کند و نمی توان ترکیب نفرات تیم ملی را برای بازی ها پیش بینی کرد. کی روش در مهره چینی بسیار حرفه ای است و اکنون ژاپنی ها قطعا نمی دانند که تیم ایران با چه ترکیبی برابر آنها به میدان می رود. در پنج بازی قبلی تیم ملی، تغییرات متعددی در ترکیب تیم ملی وجود داشته و اگر فقط به ترکیب خط دفاعی نگاه کنیم، می بینیم که چقدر تغییر در ترکیب و چیدمان نفرات تیم ملی وجود دارد.

تفاوت سیستم جام جهانی با جام ملتها

این مربی نام آشنای تیم فوتبال شهرداری تبریز به تفاوت استراتژی های تاکتیکی تیم ملی در جام جهانی و جام ملت ها اشاره کرد و گفت: ما در جام جهانی با سیستمی تدافعی بازی می کردیم و بیشتر در زمین خودمان جمع می شدیم تا راه های نفوذ حریفان را ببندیم و از دروازه مان محافظت کنیم. با توجه به رقبای سرسختی که در جام جهانی داشتیم، کی روش این نوع بازی را برای تیم ملی انتخاب کرده بود اما حالا در جام ملت ها می بینیم که تیم ما پرس از جلو را در دستور کار قرار دارد و اغلب به بازی تهاجمی می پردازد. تیم ملی در بازی با چین با این سبک سه گل زد و نشان داد که در پرس از جلو هم به خوبی کار کرده است. در این نوع بازی، تیم ما به حریف مجال بازیسازی از دفاع را نمی دهد و فکر می کنم در بازی با ژاپن هم با چنین سیستمی بازی کنیم.

هماهنگی، رمز قدرت دفاعی تیم ملی

مدافع تبریزی سال های نه چندان دور تیم ملی که سابقه حضور در جام جهانی و جام ملت های ۱۹۹۶ را در کارنامه پر افتخار خود دارد، در پاسخ به این سئوال که رمز قدرت خط دفاعی تیم ملی چیست، اظهار کرد: تیم ما در خط دفاعی بسیار هماهنگ کار می کند و این حاصل چند سال بازی مدافعان ما در کنار یکدیگر است. هر یک از نفرات خط دفاعی تیم ملی خصوصیات خاصی دارند و مهم تر اینکه با هم، هماهنگ هستند و درک متقابل دارند. سیستم پرس از جلو نیز در گل نخوردن تیم ملی خیلی موثر بوده و البته وجود یک دروازه بان آماده و چالاک مثل علیرضا بیرانوند هم تاثیر زیادی در اقتدار خط دفاعی ما داشته است. یکی از عوامل مهم درخشش تیم ملی در جام جهانی و جام ملت ها، قدرت دفاعی تیم است و من فکر می کنم با این دفاع قوی بتوانیم در برابر تیم ژاپن بدون مشکل بازی کنیم.

ژاپن از ایران می ترسد

وی که سابقه بازی برابر تیم ملی ژاپن را دارد، در خصوص بازی عصر امروز با این تیم آسیای شرقی، گفت: به جرات می توانم بگویم که ژاپن از تیم ما می ترسد و شاید این ترس ژاپنی ها باعث شود تا آنها با سیستمی متفاوت برابر ما بازی کنند که این موضوع کار را برای ما کمی سخت می کند. با این حال پیش بینی من پیروزی تیم ملی در این بازی است، هرچند شاید به زحمت بیفتیم اما اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، قطعا ما به فینال راه می یابیم. احساسم می گوید که ما با دو گل برابر ژاپن به برتری می رسیم. ما تاکنون شش بار ژاپن را برده ایم و تعداد بردهای آنها یکی کمتر از ما است و به نظرم امروز هفتمین برد تاریخ تقابل های ما با ژاپن رقم می خورد.

از ناداوری می ترسم!

استاد اسدی در ارتباط با بازی تیم های امارات و قطر در دیگر بازی مرحله نیمه نهایی و اینکه اگر تیم ملی برابر ژاپن پیروز شود چقدر شانس قهرمانی دارد، عنوان کرد: به نظر من تیم قطر با توجه به فوتبالی که بازی می کند، شانس بیشتری برای فینالیست شدن دارد. نه تنها ژاپن، بلکه بقیه تیم ها نیز از تیم ایران می ترسند و با این شرایط من اعتقاد دارم که تیم ملی پس از پیروزی بر ژاپن، فینال را هم می برد و قهرمان می شود. البته من از یک چیز می ترسم و آن هم ناداوری است. احساسم می گوید که اگر ناداوری نباشد، ما قهرمان می شویم.

کی روش خسته شده و می رود

وی در پایان در پاسخ به سئوالی در مورد پیش بینی اش از آینده همکاری کی روش با تیم ملی، گفت: تیم ملی اگر قهرمان شود، کی روش در ایران نمی ماند و می رود. او از اتفاقات و کارهایی که در فوتبال ما رخ می دهد، خسته شده و من فکر نمی کنم که بخواهد دوباره سرمربی تیم ما شود. از طرفی روی او فشار زیادی است و منتظر است تا تیم را قهرمان آسیا کند و برود. همچنین شنیده ام که وزیر ورزش هم رضایت چندانی از کی روش ندارد و این موضوع احتمال رفتن او را بیشتر می کند. به هر حال امیدوارم هر اتفاقی که قرار است رخ دهد، به سود تیم ملی و فوتبال ما باشد.

علی اکبر استاداسدی بازیکن تبریزی سال های نه چندان دور تیم ملی است که ۵۱ بازی ملی در کارنامه خود دارد. او که از محبوبیت خاصی در بین طرفداران فوتبال برخوردار است، یکی از بازیکنان آذری تیم ملی در بین سال های ۷۴ تا ۷۷ است که تجربه حضور در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و جام ملت های ۱۹۹۶ آسیا در امارات را یدک می کشد.

استاداسدی هم اکنون کارمند شهرداری و مربی تیم فوتبال بزرگسالان شهرداری تبریز است که در رقابت های لیگ دسته اول باشگاه های کشور حضور دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 7 =